Ana Sayfa | Üye Kaydı | Üye Girişi | Hakkımızda | İletişim

  BİZDEN HABERLER

DestekNet

  E-POSTA LİSTESİ
Yeni destek paketlerinden ve DestekNet ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için E-Posta listemize üye olun.

 

     

  ANKETİMİZE KATILIN
Sizce DestekNet'in kobilere verdiği desteklerden en faydalısı hangisidir?

Pro Paket

Eko Paket

Ücretsiz Hosting
   

Eğitim      

İnternette Pazar Araştırması ve Pazarlama


İnternetin normal iletişim kanallarına göre en büyük avantajı çok ucuz olması. Yüksek kiralar ödemeden ve harcamalar yapmadan tüm dünyaya erişebilirsiniz. Web'de pazarlama, sitenize (e-dükkân) gelen müşterilere ürünlerinizin tanıtımını iyi yaparak cezbetmekle olur. Ancak, ürün tanıtımı olarak, -çok bilgilendirici bile olsalar- tonlarca yazı içeren sıkıcı dokümanlar ya da -çok güzel bile olsalar!- -görüntülenmesi dakikalar süren büyük hacimli resimler ve standart olmayan web uygulamaları (sadece tek tip browser'da görülebilen sayfalar veya özel plug-in'ler gerektiren animasyon ya da filmler gibi) inanın ki pek kimseyi cezbetmeyecektir.

Önemli bir nokta olarak, ürünlerinizi tanıtmak için 'spam mail' kullanmayın. Yani, ürünleriniz hakkındaki tanıtımları ve her türlü şeyi e-mail yolu ile, insanlara rastgele göndermeyin. Herkes, posta kutusunda bu tip mailler bulmayı 'rahatsız edici' sayar ve bu hem etik kurallara aykırıdır hem de suçtur. Ayrıca, böyle pazarlama stratejileri firmanızın ciddiyetini sıfıra indirir. Bunu da düşünmek lazım.

İnternette gerçek zamanlı bir iletişim söz konusu olduğundan, müşteriler sıkılırlarsa, kolayca, tek bir fare tıklamasıyla dükkânınızdan çıkar gider. e-müşteriler, asla pasif konumda değildir. Bunu unutmayın. Müşteri çekmek, aynı klasik dükkânlarda olduğu gibi, güzel görünen vitrinlerle (web sayfaları) ve de müşteriye sağlayacağınız güvenle olacaktır. Periydik indirimler, kampanyalar, promosyonlar da yapabilirsiniz (Unutmayın! Ticaret Yapıyorsunuz, kurallarına göre oynayın.)

Müşterilerinizin, sattığınız ürünlerden ve verdiğiniz servislerden ne kadar tatmin olduğunu kolayca anlamak mümkündür. Web teknolojisi size, ziyaretçileriniz/müşterileriniz konusunda her türlü bilgiyi elde edebileceğiniz imkânlar sunar. Gelen ziyaretçilerin profili (cinsiyet, yaş, yaşadığı yer vb) kolayca çıkartılabilir. Ancak, müşteriler/ziyaretçiler hakkındaki bilgiler, onlara uzun formlar doldurtarak ya da bu bilgileri onlardan e-posta yoluyla isteyerek olmamalı. Emin olun, ya hiç kimse cevap vermez ya da önemsiz miktarda cevap alırsınız. Bunun yerine, sayfalarınızda periyodik aralıklarla değişen 2-3 anket sorusu (hatta en iyisi tek bir soru!) sorabilirsiniz. Bunların cevapları da, tabii ki çoktan seçmeli olmalı. Ziyaretçi, 3-4 seçenekten kendine uyanı fareyle 'tık'layıp seçebilmeli. Web'de sörf yaparken, fare ile 'tık'lamak insanların her zaman hoşuna gider ve boşluk doldurmaya (klavye kullanarak bir şeyler, form vb doldurmak) tercih edilir.

Ayrıca (eğer varsa) sitenizin reklâmını verdiğiniz yerlerden (reklamı görüp etkilenen ve reklamın üzerini tıklayarak size ulaşan) kaç kişinin geldiğini de tespit edebilirsiniz. Böylece, reklam verdiğiniz yerler konusunda seçme kriterleri oluşur elinizde.

En fazla hangi ürünlere talep olduğu, bir müşterinin dükkânınızda ne kadar süre kaldığı, dükkânınıza girerken kullandıkları bilgisayarın ve web gözatıcısının belli başlı özelliklerinin neler olduğu gibi birçok bilgiye de erişmek mümkün. Tabi, böyle stratejik bilgiler elde ettikten sonraki adımda, bunları dikkate alan e-dükkân düzenlemeleri yapmak, strateji revizyonlarına gitmek gibi konulara eğilmek gerekir.

Kaynak: Kobifinans


 DestekNet  İnternet Hizmetleri ©Copyright 2005  -   Kullanım Şartı

( Bu site en iyi INTERNET EXPLORER 1024 x 768 piksel'de görüntülenir.)