Ana Sayfa | Üye Kaydı | Üye Girişi | Hakkımızda | İletişim

  BİZDEN HABERLER

DestekNet

  E-POSTA LİSTESİ
Yeni destek paketlerinden ve DestekNet ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için E-Posta listemize üye olun.

 

     

  ANKETİMİZE KATILIN
Sizce DestekNet'in kobilere verdiği desteklerden en faydalısı hangisidir?

Pro Paket

Eko Paket

Ücretsiz Hosting
   

Eğitim      

Minimum ve Maksimum Maliyetler Ne Kadar?


Web sitesi sahibi olmanın minimum maliyeti, bu işe ne kadar ihtiyaç duyduğunuzla ilişkili. Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir takım elbiseye ne kadar ödersiniz? ‘Bizim hanım terzi, evde yapar’ diye bir maliyet çıkartabilir veya en kaliteli kumaştan son modaya uygun bir takım elbiseyi ünlü bir modacıya diktirebilirsiniz. Web siteniz işletmenizin dışarıya açık profesyonel yüzüdür, web sitesi sahibi olmak, takım elbiseye ihtiyaç duyduğunuz kadar gereklidir. İş modeliniz, hedef kitleniz, gelecek planlarınız ve online operasyonlarınızdan beklentileriniz genel çerçeveyi belirleyecek; web sitenizde kullanılacak teknoloji, geliştirilecek ara yüzler, proje süresi ve projede görev alacak kalifiye personel gibi parametreler de bütçesini şekillendirecek. Yapılacak olan çalışma size ve işinize özel olmalı ki, bu iş için ayırmanız gereken bütçe masraf değil, yatırıma dönüşebilsin.

Bu kimi zaman ürün ve/veya hizmet yelpazesinin yer aldığı statik bir katalog, kimi zaman ise binlerce hit alacak dinamik bir portal olabilir. Ortalama bütçe 1000 dolardan başlayarak, belirlenen çerçeve doğrultusunda değişiyor. Bunun yanı sıra, dünyada örneklerini sıkça gördüğümüz ve özellikle KOBİ’ler için geliştirmiş kiralama modelleri de var. KOBİ’ler sektörel olarak kategorize edilmiş hazır şablon tasarımlar üzerinden, kendileri için en uygun olanını seçerek yıllık alan adı, hosting ve web sitesini hepsi bir arada kiralayabilme şansına sahip olabiliyor. Bu sistemde yıllık toplam maliyetler 300 dolar civarında.

Neler ekstra maliyetlerdir, ne ne kadara mal olur?

Eğer sıkça güncellenecek içeriği olmayan bir web sitesine ihtiyacınız varsa, (bir broşür örneğinde olduğu gibi) buna statik site deniyor. Bu durumda, sitenin tasarımı yapıldıktan sonra, menü sistemi dahilinde içerik kısmı yerleştirilerek yayına başlayabilirsiniz.

Eğer daha sık ve hatta günlük değişiklikleriniz olduğu sayfalar olacak ise, o zaman maliyetleriniz artmaya başlar. Bu noktadan sonra ziyaretçilerinize sunacağınız alternatifler doğrultusunda, kullanılacak teknoloji, sitenizdeki bilgilerin gizliliği ve güvenliği, tahmini kaç kişiye aynı anda hizmet vermeniz gerektiği gibi konular size ekstra maliyet olarak yansıyacaktır. Örneğin, bir sanal market yapıp, aynı anda 100 kişiye online alışveriş imkanı sunmak ve bu kişilerin siparişlerini bir kargo şirketi ile teslim edip, müşterinizin teslim aldığını SMS ile teyit etmek istiyorsunuz. O zaman öncelikle hızlı ve güvenli bir internet erişime sahip olmalısınız. Sitenizde, alışveriş sepeti modülüne ve bunun çalışması için bir bankadan alacağınız Sanal POS ile, kredi kartı bilgilerini göndereceğiniz bir şifreleme (SSL) yazılımına ihtiyaç duyarsınız. Müşteri bilgilerinin tutulacağı bir veri ambarı ve SMS arayüzü ile bir GSM servis sağlayıcının (Turkcell, Aria vb.) toplu sms hizmetini kullanıyor olmanız ve bu alışveriş siteniz için kendi sunucularınızı (server) tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Böyle bir projenin, tüm lisansları ile anahtar teslim maliyeti ortalama 35 bin dolar civarında olacaktır


Kaynak: Kobifinans


 DestekNet  İnternet Hizmetleri ©Copyright 2005  -   Kullanım Şartı

( Bu site en iyi INTERNET EXPLORER 1024 x 768 piksel'de görüntülenir.)